Закарпатська обл. м.Мукачево,
вул.Підловачна

У «Кельтському дворі» з’явилася глинобитна піч.

У «Кельтському дворі» з’явилася глинобитна піч.

Скоро тут пектимуть хліб за старовинними рецептами.

Сьогодні традиційне для Закарпаття домашнє хлібопечення активно виходить зі звичного вжитку. А старі печі потроху розвалюються або сиротливо туляться на задвірках сільських обійсть. Раніше ж, особливо напередодні Великодня та інших релігійних свят чи вихідних, біля печей громадилися господині чи газди в очікування першої духмяної паляниці. А що вже казати про дітей, які ковтали слину в очікування першого коржика чи колача. Власне, цей смак справжнього домашнього хліба не полишає людину до кінця життя. А, може, це генетичний код пам’яті, що бере свій відлік від глинобитних трипільських печей?
У всякому разі власник агросадиби «Кельтський двір під Ловачкою» Юрій Клованич доводить, що з часів Трипілля форма глинобитної печі особливо не мінялася, і нею активно користувалися наступні народи. Адже піч і кам’яні жорна – знакові винаходи в еволюції людства, які і сьогодні знаходять достойне місце в життєдіяльності глобалізованої людини. Більше того, нині на Заході надзвичайно потужно розвивається пермакультурний рух, в основі якого — гармонійні стосунки природних екосистем та людини, звернення до своїх витоків. Можна сказати, що навіть хліб у переважній більшості випадків ми їмо неправильний, бо замішаний на термофільних дріжджах.
А справжній подовий хліб готують на заквасці з житньої та пшеничної муки грубого помолу з використанням сиворотки квасного молока. Такий хліб, випечений у глинобитній печі, не втрачає свіжості до десяти днів. Саме з цих міркувань Юрій Клованич вдався до пошуків конструкції такої печі. Її вдалося знайти в англомовних джерелах. Два тижні творчої праці – і глинобитна піч стала ще однією атракцією «Кельтського двору». Власник агросадиби каже, що незабаром біля печі появиться ще одна надзвичайно рідкісна річ – кам’яні жорна. Ними вручну будуть молоти борошно для випікання хліба. Кажуть, що і піч, і жорна мають особливу енергетику, тому випічка буде надзвичайно смачною та корисною.
-Гадаю, що восени, на кельтське свято Самайн,- каже Юрій Клованич,- ми запропонуємо нашим гостям нову послугу – кельтський бенкет. І це буде справжнє та видовищне дійство з автентичними кельтськими напоями та їжею, у забавах та ігрищах тої доби.
Втім, нині тут повним ходом триває підготовка до цієї незвичної атракції.